Evangélikus (ökumenikus protestáns) templom
ERDŐKERTES
Az Erdőkertesi Evangélikus Szórványgyülekezet magját képező hívők – (akkor még) összefogva a helyi református gyülekezethez tartozó hívők egy csoportjával – 1995. július 21.-én alakították meg az Erdőkertesi Protestáns Hívők Egyesületét, amely más közérdekű célok mellett a két felekezet alkalmainak méltó helyen történő megtartását célzó épület/templom építésének és további fenntartásának elősegítésére jött létre. Az Egyesület a cél érdekében előkészítő munkát végzett, adományokat gyűjtött, létrehozta szervezetét. Az előkészítő munkák eredményeként 1996.-ban a község központjában az önkormányzattól kapott telket templomépítés céljára. Az Egyesület 1998.-tól közhasznú minősítésű, a kapott támogatásokat a templom építésére fordítja.
Az Egyesülettől kapott tervezési program alapján, a Tihanyi-Halmos és Társai Építészeti és Mérnöki Iroda Kft készített koncepcionális tervet. Ennek elfogadása után készült el 1997-től az építési engedélyezési, majd a kiviteli terv.
A program és a terv mintegy száz hívőt befogadó templomteret valamint a gyülekezet közösségi összejöveteleit szolgáló tereket és ezek kiszolgáló helyiségeit határozta meg.
A templom megvalósulásával az eddig a gödöllői vagy a veresegyházi evangélikus templomba járó hívők már helyben vehetnek részt istentiszteleten és összejöveteleiken.
A kivitelezési munka az Evangélikus Egyházzal 2000.-ben kötött támogatási megállapodás aláírása indult meg. Az építési munkákat Dr. Dúl Udó Endre irányította elkészülésig.
A templom alapkövének elhelyezésére 2000. november 25.-én került sor D. Szebik Imre püspök, Detre János esperes és Blázy Árpád gyülekezeti lelkész szolgálatával.
A templom felszentelése az építési munka befejezését követően 2006. február 4.-én történt meg D. Szebik Imre püspök, Detre János esperes és Albert Gábor gyülekezeti lelkész szolgálatával.
A templom építési koncepciója a legrégibb keresztyén hagyományokat és a mai liturgiát a legkorszerűbb műszaki lehetőségekkel ötvözi. Egyhajós, integrált tornyos, kétszintes, szimmetrikus elrendezésű épület.
A temlomépület 11,7 m széles, 16,7 m hosszú, a templomhajó belső gerincmagassága 12 m, szentélyrész belső gerincmagassága: 9,1 m, a toronycsúcson levő kereszt csúcsmagassága 24,8 m.
A templomépület vasbeton pinceszint (amely funkcionálisan a gyülekezeti terem feladatát tölti be) fölött vasbetonnal erősített blokktéglafalakkal, ragasztott fatartós tetőszerkezettel épült.
Az átszellőzött tető csak itt alkalmazott módszerrel készült vörös cserép koronafedésű, belső hőszigetelő és hangelnyelő borítása fehérre festett, üvegszövetes üveggyapot, amely hazánkban szintén először készült egyedi megoldás.
Az igen karcsú, magas torony tűzihorganyzott acélvázzal, lamellás bevilágító felületekkel és titáncink lemez fedéssel készült.
A külső és belső falfelületek általában anyagában színezett, törtfehér színű, homlokzati habarccsal vakoltak, míg a hangsúlyozottan szimmetrikus templom főtengelyében lévő kapuzat, előtéri falburkolat, keresztelőkút, úrasztala és szószék, valamint a templomtéri padozat anyaga természetes kő (elsősorban tardosi vörösmárvány, kisebb részt törtfehér mészkő).
A díszítőköveket a Dekor-Stein Kőbánya KFT. gyártotta le.
Az úrasztali tárgyak és paramentumok ide tervezettek, egységes készletet képeznek.
Az úrasztali tárgyakat és belső berendezéseket Tihanyi Judit és Halmos György tervezte.
Az úrasztali paramentumokat Csete Ildikó tervezte és készítette. A nemesacél tárgyak kivitelezése az N-Lab Bau Kft.-t dícséri. A tetőszerkezet hajlított tartóit a Gyomaendrődi Fafeldolgozó KFT., az egyéb faszerkezeteket és fabútorokat a HIDKNAP Faipari Kft. készítette el.
Karzat híján az elektromos orgona számára a keresztelőkút egyik oldalán, míg kisebb kórus és a lelkészek, egyházi elöljárók számára a másik oldalon van hely.
A templom – ökumenikus protestáns templomként – nyitott más felekezetek számára is, külső-belső jelképrendszere ennek megfelelő.
A templom méltó helyszínt ad – a helyhez illő – társadalmi és kulturális rendezvények megtartásához is.